27.11.2023

E-Ticaret ve Mikro Dağıtım Ekosistemi Yükseliyor

  • Yazıyı Paylaş:
E-Ticaret ve Mikro Dağıtım Ekosistemi Yükseliyor

Kasım ayı, hem Türkiye'de hem de dünya genelinde e-ticaretin ve mikro dağıtımın doruk noktasına ulaştığı bir dönemdir. Bu yoğun e-ticaret döneminde yıllık hacmin neredeyse yarısı gerçekleşir. Son dört yılda e-ticaret sipariş adedi, yıllık ortalama %50'nin üzerinde bir artışla 2022'de 4.8 milyar siparişi aşarak önemli bir büyüme kaydetti.

Pandemi etkisiyle tüketici alışveriş alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler, artan talepler, tedarikçi ilgisi ve sektöre yapılan yatırımlar bu büyümeyi tetikledi.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS)'in 2023 yılı ilk 6 ayı için açıkladığı verilere göre; ülkemizde e-ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre %109,7’lik artışla 652,7 milyar TL’ye ulaştı. 2022 yılının ilk 6 ayında e-ticaretin genel ticarete oranı %18,5 iken bu oran geçen yılın aynı dönemine göre %3,2 artarak %19,1 olarak gerçekleşti.

Türkiye, artan e-ticaret hacmi ve işlem sayılarıyla hem yerel hem de uluslararası alanda yükselerek dünyadaki 18. büyük e-ticaret pazarı konumunda bulunuyor.

Bu hızlı büyüme eğilimi, 3PL (üçüncü parti lojistik) firmalarını e-ticaretin merkezine taşıdı. Kasım ayındaki indirim kampanyalarıyla birlikte 300-400 milyar liralık alışveriş beklenen bu dönemde; güçlü lojistik altyapıya sahip olan şirketler, mikro dağıtım hizmetleriyle müşterilere en iyi alışveriş deneyimini sunarak öne çıkmakta.

Lojistik firmalarının, bu dinamik pazarda rekabet avantajı elde etmeleri için mali yapılarını güçlendirmeleri ve IT altyapılarını geliştirmeleri kritik bir öneme sahip. Gelecek stratejilerini bu prensiplere dayandıran sektör paydaşları, bu dinamik pazarda rekabet avantajı elde edebilirler.

Genel Müdürümüz Enes Akça ve Genel Müdür Yardımcımız Erkam Akça, Türkiye’nin gelişen e-ticaret ekosistemine dair görüşlerini röportajlarında paylaştılar. İlgili haberlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Hürriyet Gazetesi
Posta Gazetesi
Yeni Şafak Gazetesi
Yeşil Lojistikçiler
Lojistik Hattı
Taşıma Dünyası
Lojiyol