27.09.2023

Teknoloji ile Desteklenen
Verimli Lojistik Operasyonlar

  • Yazıyı Paylaş:
Teknoloji ile Desteklenen Verimli Lojistik Operasyonlar

Son 50 yılda hızla değişen teknoloji, şirketler için yenilik ve dönüşüm gerekliliği doğuruyor. Mevcut ve kurulacak yapıların yeni teknolojilere uyumlu olması; süreçlerin, operasyonların ve nesneler arası iletişimin daha etkili bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanıyor. Şirketler, küresel rekabetin yükseldiği bu dönemde ayakta kalmak ve rekabet avantajı elde etmek için teknolojiyi kullanarak iş süreçlerini dijitalleştirmelidirler.

Günümüzde lojistik sektörü de teknoloji ile desteklenen verimli operasyonlara dayalı bir dönüşüm yaşıyor. Bu dönüşüm; lojistik ve tedarik zinciri süreçlerinin daha etkin, hızlı ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesine olanak sağlayarak işletmelere önemli avantajlar sunmaktadır.

Otonom ekipmanlar, AGV sistemleri ve insansız cihazlar gibi teknolojik gelişmeler iş sağlığı ve güvenliği açısından kaza riskini minimuma indirirken operasyonel verimliliği de artırmakta ve hata payını azaltmaktadır. Depolarda milyonlarca ürünün elleçlenmesinin yanında sahada binlerce sevkiyatın datasının tutulması, işlenmesi ve analiz edilmesi; işletmelerin doğru KPI'larla operasyonlarını yönetmesine ve gelecekteki eğilimleri tahmin etmesine yardımcı olan kritik verileri sunmaktadır. Bu teknolojik dönüşüm ile lojistik sektöründe daha güvenli ve verimli operasyonlar sağlanırken teknolojik dönüşüme ayak uydurabilen işletmeler rekabet avantajı kazanmaktadır.

Teknolojinin ilerleyişiyle birlikte e-ticaret sektörü de hızla büyümüş ve bu durum e-ticaret lojistiğinin öneminin artmasına neden olmuştur.

Otomasyonlu depo yönetimi sistemleri, e-ticaret işletmelerinin siparişleri hızlı ve hatasız bir şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında e-ticaret platformları ve lojistik şirketleri arasındaki entegrasyon da siparişlerin son kullanıcıya daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Günümüz teknolojilerinin hızlı gelişimiyle birlikte giyilebilir teknolojik araçlar da hayatımıza hızlı bir şekilde girmeye başladı.

Giyilebilir teknoloji, depo içi elleçleme süreçlerinde daha verimli operasyonlar sunmaktadır. Özellikle stok yönetimi, veri toplama ve iletişim alanlarında büyük bir potansiyele sahiptir.

Akıllı eldivenler, el terminallerinin yerini alarak hem hızıyla hem ergonomisiyle iş yapılan sektöre bağlı olarak yüzde 20 ile 50 arasında operasyonel verimlilik sağlayan ürünlerdir. Bu akıllı eldivenler, lojistik süreçlerinde insan kaynaklı hataları minimuma indirirken çalışma sürelerini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Akıllı eldivenin (kullanan kişinin) depodaki konumunu ve deponun en fazla kullanılan alanlarını gösteren bir sıcaklık haritası; depo yerleşim planlarının daha verimli, sağlıklı, güvenli ve dinamik bir şekilde yönetilmesini sağlar. Bu sayede girilmemesi gereken kısımlara giriş engellenir ve cihaz düşmeleri gibi ani durumlarda çalışanın yöneticisinin uyarılması sağlanır; bu da iş sağlığı ve güvenliği açısından büyük bir öneme sahip.

Genel Müdür Yardımcımız Erkam Akça'nın, lojistik operasyonlarda teknoloji kullanımı hakkında değerlendirmelerde bulunduğu Ekotürk TV Ana Haber Bülteni kaydına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=tksOtmyLAFs